Çağrı MerkeziÇağrı Merkezi Her Gün 08:00-18:00 0850 850
Email info@vizekonsoloslugu.com

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Hakkında Bilgilendirme

Schengen ve ulusal vize başvurusu için gerekli olan evraklar listesine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den Almanya’ya seyahat edebilmek adına vize şartlarını yerine getirmek ve pasaport sahibi olmak önemlidir. Almanya vizesi için gerekli evraklar/ belgeler bu web sitesinde detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Tüm belgelerin tamamlanması vizenin sonuçlanma süresini hızlandırır. Almanya vizesi başvuru formu da yine aynı şekilde bu web sitesinde sitesinde mevcuttur. Formu eksiksiz ve özenle doldurmak, başvuru işlemlerini hızlandırır.

Almanya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu seyahatten önce Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan Almanya Konsolosluklarına’na bir takım belgeler sunmak ve Almanya Vizesi almak zorundadır. Belgeler tamamen Almanya Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu belgeler olmakla beraber, vize başvurusunda istenilen bu belgelerin güncel olması istenmektedir.

Yeşil (Hususi) Pasaport, Gri (Hizmet) Pasaport ve Siyah ve Kırmızı (Diplomatik) Pasaport sahipleri 180 günlük zaman zarfında 90 günden fazla Almanya’da kalmayacaklarsa bu seyahatler için Almanya vizesi başvurularından muaf tutulmaktadırlar.

Almanya kısa dönem Schegen vizesi

Eğer Almanya seyahatiniz doksan günü geçmiyorsa alacağınız vize Schegen vizesi olacaktır.

Almanya uzun dönem Ulusal vize

Eğer Almanya seyahatiniz doksan günden fazla oturum amaçlı olacak ise alacağınız vize ulusal vize kapsamında değerlendirilecektir. Bu durumda tüm pasaport sahipleri gerekli evraklarla birlikte başvuruda bulunmak zorundadır.

Almanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Ana Evraklar

Pasaport (En az 6 ay geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Uzun dönem vize başvurusu için en az 1 yıllık olması geremektedir.)

Biometrik fotoğraf 2 Adet (Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. ) Örnek Fotoğraf

Kısa Dönem İçin Schegen vize formu

Uzun Dönem Ulusal vize formu (Yalnızca ulusal vize başvurusu yapacaklar için geçerlidir.)

Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Finansal Durumunuzu Tescilleyen Belgeler

Almanya Vize Talebi İçin Dilekçe

Bağlı Olunan Kuruma Ait Resmi Belge

Bireyin Çalıştığını Gösteren Belge

Seyahat Amacını Destekleyen Bilgi ve Belgeler

Tüm bu belgeler Almanya vize başvurusu için sizden istenilmektedir. Belgelerin istenilen şekilde tam ve güncel olması vize başvuru sürecini doğrudan etkilemektedir. Güncel olamayan belgeler vize başvurusu için kabul edilmemektedir.

Maddi gelire sahip olmayan kişiler Almanya vizesi için başvuruda bulunacak ise kendilerini maddi olarak destekleyecek 1.derece yakınlarının çalıştığını ve finansal durumunu belgeleyen belgelerle başvurularını gerçekleştirmelidirler. Ayrıca 1.derece yakını tarafından maddi olarak destekleneceğine dair okunaklı ve ıslak imzalı bir dilekçe de başvuru sırasında sunulmalıdır.

Reşit olmayan çocuklar için son 6 ay içerisinde noter tarafından onaylanmış muvaffakatname aslı ve fotokopisi ile çocuklara özel olarak doldurulan vize başvuru formunun çocuğun hem annesi hem de babası tarafından onaylanması ve imzalanması gerekmektedir.

Vize başvurusu öncesinde Almanya vize randevu alınması vize sürecini etkileyen önemli unsurlardandır. Bu belgeler ile Almanya Konsolosluğu’na başvuru yapılması halinde vize başvuru süreciniz Schegen vizesi için ortalama 15 ulusal vize için ise ortalama 90 iş günü olacaktır.

Başvuru sırasında eski pasaportunuz da istenilebilmektedir. Eğer eski pasaportunuz yoksa ve yeni pasaportunuz ile de henüz herhangi bir işlem yapılmadıysa resmi pasaport şubesinden ‘Pasaport Protokol Belgesi’ temin etmeniz gerekmektedir.

 

Almanya Schengen Vizesi Türlerine Göz Atalım.

Bu kısımda yer alan bilgiler yalnızca doksan gün ve daha kısa süreli vize başvuru talepleriniz için geçerlidir. Daha uzun süreli başvurunuz için sayfanın alt kısmına göz atabilirsiniz.

Aile veya Arkadaş Ziyareti

Almanya’da yaşayan bir akrabanızı veya arkadaşınızı ziyaret etmeyi planlıyorsanız eğer burada yer alan bilgiler tam size göre.

Almanya Ziyaretçi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Turistik ve Gezi Amaçlı

Amacınız sadece Almanya ülkesini gezmek, görmek ve bir tanıdık ziyareti değil, sadece turistik amaçlı ise bu kısıma göz atabilirsiniz.

Almanya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari Amaçlı İş Seyahati

Ticari amaçlar doğrultusunda buna fuar katılımları dahil Almanya için bir seyahat planınız varsa paylaştığımız bilgilere göz atın.

Almanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Kongre, Sportif veya Kültürel

Almanya’da daha önceden belirlenmiş olan bir faaliyete katılmanız gerekiyorsa neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olun.

Almanya’da Bir Etkinliğe Katılma Gerekli Evraklar

Kısa Süreli Erasmus Planı

Almanya’da doksan günü aşmayacak şekilde erasmus programına katılacaksanız, Schengen vizesi sizin için yeterli olacaktır.

Almanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya'da İş Arama

Almanya’da çalışmayı düşünüyor ve buna bağlı olarak iş aramanız gerekiyor ise doksan gün süre ile kendinize iş arayabilirsiniz.

Almanya’da İş Arama Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya Ulusal Vize Başvurusu İçin Detaylı Bilgi Sahibi Olun

Ulusal vize doksan günden daha fazla süre ile Almanya ülkesinde kalmayı planladığınız durumlar için geçerlidir. Bunlara örnek verecek olursak Almanya’da çalışmak, geri dönmek, aile birleşimi veya eğitim görmek olabilir. Ancak daha bir çok neden olduğundan dolayı biz sizler için bunları alt kısımda tek tek sıraladık.

Almanya Mavi Kart Başvurusu

Yüksek öğrenim görmüş kişiler, AB Mavi Kart ile Almanya’da çalıştığı yönde uygun bir alanda çalışabilirler.

Almanya'da Au Pair

Au Pair kelimesi anlam olarak karışıklık kelimesine eş değerdir. 27 yaşından büyük olmayanlar içindir.

Burslu Öğrenci

Burs kazanmış nitelikli olan yabancı öğrencilerin Alman üniversitelerinde eğitim görmelerini sağlayan başvuru.

Burssuz Öğrenci

Almanya öğrencilerin eğitim görmelerine imkan tanımaktadır. Bu sebeplerden ötürü vize alabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi

Almanya’ya seyahat eden yabancılar her alanda – sektörde çalışamamaktadır. AB Mavi Kart almaya uygunluk kontrol edilmelidir.

Almanya Dil Kursu

Bu yazımızda hedefi direkt üniversite hazırlık olmayan ve 90 gün süresini aşan yoğun dil kursları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Almanya'da İş Arama

Yükseköğrenim diplomasına sahip olan yabancı uyruklu bireyler en fazla 6 ay olan eğitimlerine uygun olan işler arayabilirler.

Erasmus ve Staj

Almanya’da staj yapacağınız süre doksan günden fazla ise, mutlaka ulusal vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Almanya'da Staj Yapın

Staj demek, meslek hayatına olumlu katkı sağlayacak bilgileri yerinde öğrenmek ve meslek tecrübesi kazanmak demektir.

Geri Dönüş Vizesi

Almanya’ya dönme imkanı bulunan iki adet grup vardır. Bunlar 15-21 yaş aralığında olanlar ve Almanya’da emekli olanlardır.

Sözleşmeli İş Vizesi

Sözleşmeli işçi olarak çalışmak isteyen bireyler en fazla 90 gün kalacaklar ise Schengen Vizesi için başvuruda bulunabilirler.

Üniversite Adayları

Eğer kişi, Almanya’da üniversite öğrenimi görmekle ilgileniyorsa, bu öğrenimler hakkında yerinde bilgi sahibi olmalı.

Sıkça Sorulan Sorular

Kısa dönem vize başvurumu nasıl gerçekleştirebilirim?

Kısa dönem yani Schengen vize başvurunuzu dilerseniz konsolosluğa gitmeden bu konuda yetkili olan idata kurumu üzerinden randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz? Veya doğrudan ilgili konsolosluğa randevu alarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Uzun dönem vize başvurumu nasıl gerçekleştirebilirim?

Uzun dönem yani ulusal vize başvurunuzu yalnızca Ankara, İstanbul ve İzmir Alman konsolosluklarına randevu alarak yapabilirsiniz.

Randevumu nasıl alabilirim?

Kısa ve uzun dönem vize başvurusu ve diğer konsolosluk işlemleri için randevu almanız gerekmektedir. Randevunuzu İDATA çağrı merkezi üzerinden alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Randevu ve Bilgi Başvurunuz için bizi arayın.

İletişim

Lütfen bizi mesai saatleri içerisinde aramaya özen gösterin

+90 850 850
info@vizekonsolsolugu.com

Bize Ulaşın